BAM TELİ
BAM TELİ
Tarih: 26.1.2015 18:28:40 / 3592okunma / 0yorum
SITKI TELLİOĞLU

Yazının içeriği;Bolvadindeki siyasi partilerin calışma faaliyetlerinin, kişilerin dini inanç ve ibadet  alanına yaklaşımı ele alinacaktir. Tüzel kişiliğe sahip siyasi partiler; sosyal, politik, ekonomik ve kültürel faaliyetleri kapsayan genis bir hizmet yelpazesi altinda calisirlar. Ama bu demek degildirki, siyasi partilerin calisma alanlari sinirsizdir.Sinirlarin en can alicisi: siyasi partilerin faaliyet yelpazesininbireylerin dini inanc ve ibadet alanini  kapsamamasive bu alana mudahil olmamasidir. Burada su farkin belirtilmesi elzemdir. Siyasi partiler (tuzel kisiler), gercek kisilerin dini inanc ve ibadetlerini ozgurce yasamasina firsat veren alani yaratmak sorumluluklari vardir. Fakat burdan siyasi partilerin bireylerin dini inanc ve ibadet alanina mudahale edebilir gibi bir anlam cikarmak, abesle istigal eder.

Siyasî partiler dinin kutsiyetini ve kişiye özgü bir alan olduğunu kabul edip, bu alana saygı duymak zorundadırlar. Aksi halde, siyasî parti çalışmalarıyla dini hassasiyetlerin iç içe sokulması hatta ve hatta dini hassasiyetlerle politik çıkarların karşı karşıya getirilmesi gibi vahim sonuçlar çıkar. Kısacası, bunun anlama ateşle barutu yan yana koymaktır. Bu durum, bireylerin birbirlerinin dini acıdan samimiyetini sorgulamakla kalmayıp, niyet okumasana kadar varacak tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Nitekim, bugün sosyal medyaya baktığımızda, bunun çarpıcı örneklerini görmekteyiz.
Bu husus aynı zamanda Bolvadin’in sosyal yapısı içerisindeki dinamikler üzerinde, tamiri mümkün olmayan çatlakları da beraberinde getirecektir. Siyasi partilerden beklenen, bu olgunun farkında olmaları ve siyasi parti faaliyetlerini buna uygun şekilde düzenlemeleridir.
Kaldi ki,koca bir cinar olan Bolvadinin son 25 yılda günden güne sosyal, politik, ekonomik ve de kültürel olarak her gecen gün güç kaybetmesi karşısında insan kendi kendine nerde bu siyasi partiler! yada siyasi partilerin vizyonunun ne olduğunu sorgulamaktan kendini alıkoyamiyorsun. Bu nedenledir ki, Bolvadindeki siyasi partilerin (hatta kalbi Bolvadin için atan her bir bireyin)bu problemler üzerine yoğunlaşıp, faaliyetlerini buna göre düzenlemesi ve çözüm yollarını halkımızın önüne sermesi, siyasi partilerin asli görevleridir.
Bu problemlerden en büyüğü ve de kalp burkanı olana işaret etmeden geçmek, bu yazıya yapılacak en büyük ihanettir. Her Bolvadinlinin tarihi ve kültürel yapısıyla övündüğü ilçemizde, bu mirasın en büyük göstergesi olan ilçemizin mimarisinin ve tarihi dokusunun nasıl betonermaya yenik düstüğüne izleyici kalınmasıdır. Bu tabloyu ve artan çarpık yapılaşmayı görmek için çarsı merkezinde küçük bir yürüyüşe sahip olmak yeterlidir. Marshall Berman`nin Modernisim tanımında belirttiği gibi: “Katı olan her şey buharlasır” ifadesiyle tahribatın ve yıkımın modern yaşam içerisinde algılandırılan gelişmeyle, nasıl bir tezat oluşturduğu ironisine dikkat çeker. Çok gec kalınmadan, bu kültür tahribatının durdurulması, hepimizin üzerindeki en büyük yükümlülüktür.
Bolvadin bu sorunlar içerisinde bocalarken; siyasi partilerin sorumluluklarinin farkina varip, buna gore faaliyetlerini duzenlemeleri, onlardan beklenendir.

Anahtar Kelimeler: BAM, TELİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Afyon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:07 13:10 15:37 17:55 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Biyografi
Tüm Biyografiler