TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ İLAN ETMELİYİZ
Tarih: 6.11.2017 14:15:48 / 1310okunma / 0yorum
Eşref GÜLTEKİN

Temizliğin kişisel boyutuna fazla değinmeyeceğim.Mutlaka elbise önemli, kişinin giydiği elbisenin de temiz olmasını gerektirir. Müslüman toplumdaki bir fert,görünüşü güzel, tertipli ve temiz elbiseli olmalıdır.
Cenabı Allah şöyle buyurmaktadır: ´´Ey Âdem oğullarıher mescit için(namaz kılacağını vakit, yatak ve namaza mani kiri bulunan iş elbisesi gibi elbiseleri değil) güzel elbisenizi giyin´´(Arâf,7/31)
Benim üzerinde duracağım esas konu; Mekân, Çevre temizliği, evler, ibadethane, toplantı yerleri park ve bahçeler aklıma ilk gelen yerler. Ağaçlar ve orman bir yerin akciğerleri gibidir. Ağaçlar hem soluduğumuz havayı temizler, hem de hayat kaynağımız yağmurun yağmasını sağlar. Ayrıca yaşadığımız dünyaya güzellikler katmaları gibi pek çok faydalarıyla hayatımızın vazgeçilmez nimetleri arasındadırlar.
Yaşadığı çevreyi güzelleştirme konusunda hassas olan Peygamberimiz özellikle ağaç dikilmesi ve doğanın korunması konusunda insanlara nasihatler ederdi. Onun ´ ´ ´Biriniz elinde bir fidan olduğu sırada kıyamet kopacak olsa, onu dikmeye gücü yeterse diksin.´´buyuruyor. Ağaç dikmenin ne kadar önemli olduğunu, ihmale gelmeyen bir ödev olduğunu anlatması bakımından oldukça çarpıcıdır.

Ağaç diken bir insanın ne kadar önemli olduğu vurgulamıştır. Bunlar elbette önemli benim üzerinde durmak istediğim; bu dikilen ağaç, park ve bahçelerimizi, cadde ve sokaklarımızı temiz tutmak, halkımızı evinde temiz olabilir, ama eline gelen ne kadar çöp, izmarit, sigara kutusu ne varsa atması, park ve bahçelere yiyeceğiyle gelen gençler hatta büyük yaştaki kişiler çöpleri bulundukları yere bırakıp gitmeleri gerçekten çok garip.
Müslüman kişi temiz olmalı, bu konuya toplum kuruluşları, Belediyemiz, okullarımız, din görevlilerimiz, gençlerimizi eğitmeli, temizlik seferberliği ilan etmeliyiz.

Ter temiz bir park, tertemiz belde
olmalıyız. Özütemiz, sözütemiz, bedeni, elbisesi, çevresi temiz, davranışları temiz bir toplum olması dileğiyle, sevgi ve
saygılarımla...

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Afyon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:07 13:10 15:37 17:55 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Biyografi
Tüm Biyografiler